Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
sobota, 1 Kwiecień, 2023 - 01:12

Shakespeare Day Live- 23 kwietnia 2016

śr., 20/04/2016 - 12:48
Kategoria: 
 

Shakespeare Day Live

 

W dniu 23 kwietnia widownia na całym świecie, będzie mogła dołączyć do gwiazdorskiego zespołu, by uczcić życie i dzieła Williama Shakespeare'a w 400. rocznicę jego śmierci. Przedstawienia teatralne, muzyczne i filmowe z Wielkiej Brytanii będą dostępne w streamingu online poprzez kanał stworzony przez BBC i British Council z okazji Shakespeare Day Live.

www.bbc.co.uk/shakespearelives

#ShakespeareLives

 

Podczas Shakespeare Day Live będzie można podziwiać plejadę uznanych aktorów, muzyków i artystów, a także twórczość młodych artystów z Wielkiej Brytanii i Europy inspirowaną Shakespeare’em. Prezenterzy będą relacjonować wydarzenia szekspirowskie z różnych miejsc w Wielkiej Brytanii, przygotowane przez BBC i British Council.

 

Wśród wydarzeń Shakespeare Day Live znajdą się:

 

  • Produkcje przygotowane specjalnie na tę okazję przez Royal Opera House, teatr Shakespeare’s GlobeBrytyjski Instytut FilmowyShakespeare Birthplace TrustHay Festival i Royal Shakespeare Company.
  • Najciekawsze wydarzenia odbywające się w ramach Shakespeare Lives zostaną udostępnione na BBC iPlayer, dzięki czemu programy artystycznych organizacji non-profit będą mogły dotrzeć do szerszej publiczności.
  • Wizyta w Shakespeare’s Globe w Londynie. Obsada i zespół techniczy pracujący przy przedstawieniu „Hamleta” wraca do teatru po dwuletnim tournée dookoła świata. Nad Tamizą odbędzie się również Complete Walk: prezentacja 37 filmów reprezentujących wszystkie 37 dramatów Shakespeare'a, z takimi gwiazdami jak Mel GiedroycMeera Syal i Peter Capaldi. W Polsce Complete Walk będzie prezentowany przez Gdański Teatr Szekspirowski.
  • Premierowy koncert w wykonaniu zespołu chorałowego Ex Cathedra oraz zespołu City Musick poświęcony pamięci Shakespeare'a w kościele, w którym Shakespeare został ochrzczony i pochowany – Kościele Świętej Trójcy w Stratford-upon-Avon.
  • Śniadanie z bardem we współpracy z Shakespeare Brithplace Trust – transmisja online ze zwiedzania domu Szekspira (New Place).
  • Simon Russell Beale i Adrian Lester będą zmagać się z najbardziej wymagającą szekspirowską rolą – Hamletem.
  • David Tennant wystąpi jako Ryszard II w produkcji Royal Shakespeare Company.
  • Shakespeare on Stage, Screen and Elsewhere – produkcja Brytyjskiego Instytutu Filmowego, w której Ian McKellen zgłębia trudności i radości związane z interpretacją Shakespeare’a dla teatru, telewizji, radia i kina.

 

 Shakespeare jest najbardziej rozpoznawalną ikoną kultury brytyjskiej, i to po 400 latach od swojej śmierci - mówi Simon Gammell, Dyrektor British Council w Polsce. – Jego twórczość po dziś dzień inspiruje artystów na całym świecie, również w Polsce. W tym roku w ramach programu Shakespeare Lives w Polsce odbywają się przedstawienia teatralne, baletowe, filmowe i muzyczne realizowane wspólnie z polskimi insytucjami kultury, takimi jak Teatr Wielki Opera Narodowa, Gdański Teatr Szekspirowski, Gutek Film, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Opera Bałtycka, Multikino, Wydawnictwo Dolnośląskie. Nie należy zapominać ogromnego wpływu, jaki Shakespeare wywarł na języku angielskim, wprowadzając do niego ponad 1700 nowych słów i zwrotów, np. ani mru-mru, szukać wiatru w polu czy fair play.

 

Więcej informacji na temat programu wydarzeń w Polsce można znaleźć na stronie www.britishcouncil.pl/projekty/shakespeare-lives.