Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
sobota, 27 Kwiecień, 2024 - 14:57

250-ta rocznica budowy opery w Białymstoku

pon., 01/09/2014 - 15:19
Kategoria: 

Jakiś czas temu z szumem medialnym zinaugurowano działalnść nowego budynku opery w Białymstoku. Tymczasem taka insrtytucja jak teatr operowy działała w Białymstoku juz zgoła 250 lat wcześniej.

Okazuje się, że elitarna rozrywka już znacznie wcześniej zyskiwała popularnośc na Podlasiu. Dopiero po 250 latach przerwy wzniesiono kolejny budynek mieszczący lokalną operę.

Serwis archeowiesci.l już jakiś czas temu opisywał białostockie odkrycia, m.in. odkopanie ruin XVIII-wiecznej opery.

"Prace w dolnym ogrodzie prowadzi Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kierowniczka działu archeologii tej placówki Halina Karkowska powiedziała PAP, że w poniedziałek rozpoczęli wykopy w wyznaczonych miejscach i już są pierwsze efekty. Dodała, że dwa wykopy pozwoliły odsłonić fundamenty XVIII-wiecznej opery, ale na razie nie wiadomo, który to fragment budynku.

Opernhaus wybudowano w 1763 roku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, był to jeden z najbardziej znanych opernhaus w Polsce. Karwowska mówiła, że przyjeżdżali tu artyści nie tylko z Polski, ale i całej Europy.

Prace potrwają jeszcze dwa tygodnie. Karwowska powiedziała, że w sondażowych badaniach archeolodzy mają jeszcze m.in. określić położenie opery, sprawdzić pierwotny zasięg linii brzegowej kanału czy znaleźć wejście do dolnego ogrodu."

http://archeowiesci.pl/2014/08/16/archeolodzy-odkryli-fundamenty-xviii-wiecznej-opery-w-bialymstoku/

"Powszechną w osiemnastowiecznej Polsce była opinia o artystycznych zamiłowaniach hetmana Jana Klemensa Branickiego i Pani Krakowskiej. Małżonkowie słynęli z upodobania do muzyki i opery. Niewątpliwie pasja ta przydawała poloru Branickim wśród ówczesnej magnaterii. Teatr białostocki stanowił wykwintną rezydencję sztuki scenicznej w Polsce. Grano w nim opery, „teatry”, odbywały się koncerty dworskich kapel. Na podstawie zachowanych źródeł wystawiono 19 oper, 41 baletów i 122 komedie, a także uszyto 121 strojów operowych. Największą popularnością wśród publiczności cieszyły się przedstawienia w stylu dell'arte."

wg http://www.oifp.eu/pl/jestesmy-stad/118-jestesmy-stad/hasla/1306-historia-teatru-hetmanskiego.html

opr. A. Fularz