Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
piątek, 31 Marzec, 2023 - 23:28

Śmierć nawijacza raggajunglowego Tenora Fly i trybut dla niego

ndz., 10/07/2016 - 18:47
Kategoria: 

Dnia 9 lipca 2016 roku w Płocku miał miejsce koncert poświęcony pamięci młodo zmarłego wokalisty, nawijacza raggajungle, Tenora Fly. 

Tenor Fly miał tego dnia wystąpić na scenie wraz z Congo Natty, by rozgrzać soczystymi dźwiękami raggajungle nadwiślańską plażę w Płocku. Jego nagła śmierć zaskoczyła wszystkich, niemniej koncertu w Płocku nie odwołano. Congo Natty wystąpił w towarzystwie olbrzymiej chmary much, jedniodniowych jętek, które jak na zawołanie oblegały scenę. Sam Congo Natty twierdził że nigdy nie miał występu, swojego show, z takimi masami much, i że to musi być dowód na to że Tenor Fly (Fly- to po angielski mucha) jest tego dnia z nimi obecny.

Wokaliści oddali trybut zmarłemu koledze, z którym razem przez długie lata tworzyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów raggajungle na świecie. Ich muzyka jest muzyką późnej nocy, nie usłyszymy jej w ciągu dnia. Imprezy raggajungle zaczynają się późną nocą i trwają do rana. Jest to odpowiednik imprez rave w świecie wyznawców Rastafari. Congo Natty i jego towarzysze grają - jak sami to określają- muzykę Rastafari, de facto muzykę religijną, i niezwykle szybkim tempie mierzonym w beats per minute- ilości udzerzeń na minutę. Szybkie raggajungle ilością uderzeń na minutę przypomina rave. 

Ale rave nie jest z kręgu kultury Rastafari, natomiast ekstatyczne raggajungle jest w niej głęboko zakorzenione. Szybka muzyka elektroniczna o religijnym wymiarze- tego jeszcze nie było w świecie muzyki. Raggajungle, łącząc elementy wyznaniowe i muzyczne, jest unikalnym kierunkiem muzyki klubowej. To tutaj- na scenie muzycznej- wyznawcy Rastafari manifestują swoje wyznanie, swoje przekonania religijne. 

Jest to połączenie najbardziej zaawansowanej nowoczesności - w wartwie dźwiękowej- i judeochrześcijańskiej tradycji w jej koptyjskiej wersji. Samo Rastafari jest wyznaniem synkretycznym, po cześci animistycznym, po części judeochrześcijańskim. Wyznawcy spotykają się na podobnych imprezach muzycznych, zwykle jednak większość przychodzi na te imprezy tylko dla zabawy, niemniej dla wielu są one miejscem spotkania ze współwyznawcami dziwacznego wyznania tak silnie opartego o scenę klubową. Bez muzyki Rastafari nie rozwinęłoby się niemalże w ogóle. To muzyka upowszechniła ruch Rastafari także w polskim społeczeństwie, jak i w wielu innych społeczeństwach całego świata. 

Tenor Fly, raper i nawijacz, występował na scenie od lat 80-tych z Top Catem, Rebel MC, Barringtonem Levy, i wyrósł na gwiazdę już w latach 90-tych. Był legendą sceny soundsystemowej. Zmarł nagle 17 czerwca 2016 roku.

 

opr. A. Fularz 2016