Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
czwartek, 28 Marzec, 2024 - 21:55

Człowiek, który w chwili śmierci miał 256 lat?

wt., 25/11/2014 - 17:15
Li Qingyun (zm. 6 maja 1933) to chiński superstulatek, którego wiek jest sporny. Rzekomo, w chwili śmierci miał przeżyć 256 lat. Miał stosować specjalną dietę ziołową i uprawiać ćwiczenia.
 
Mistrz Li , wg wikipedii

Mało kto uwierzy, że możliwe jest dożycie wieku 200-250 lat. Istnieją jednak sprawdzone źródła, według których w Chinach żył kiedyś mężczyzna, który wręcz przekroczył tę granicę – mógł mieć nawet 256 lat! Około lat 30. XX. w, w New York Timesie opublikowany został artykuł autorstwa profesora Uniwersytetu w Chengdu w Chinach, który udowadniał, że mężczyzna zwany Li Qingyun dożył do wieku 256 lat. Tylko wyobraźcie sobie, jakie doświadczenia miał ten mężczyzna w swoim życiu, jakie rzeczy widział i jakie opowieści mógł snuć! Doświadczenie zawodowe i życiowe w jego przypadku muszą nabierać całkiem innego znaczenia.

Wielu ludzi wątpiło, że Li Qingyun naprawdę dożył do wieku 256 lat, ale jego wiek został zweryfikowany na początku XX w. przez generała chińskiej armii, który zwał się Yang Sen. Generał ten napisał później raport o Li, o jego wyglądzie i nawet zrobił mu zdjęcie.  Korespondenci z New York Timesa znaleźli dowody w archiwach Chińskiego Rządu Imperialnego pochodzące z 1827 roku, kiedy to złożono Li gratulacje z okazji osiągnięcia wieku 150 lat. Później wspomniano o nim ponownie, gdy w roku 1877 gratulowano mu z okazji 200. urodzin. Korespondenci donoszą także, że wielu ludzi znało Li jako starego człowieka kiedy byli młodzi i że żył on nadal, kiedy oni sami byli już w podeszłym wieku. Według samego Li, urodził się on w roku 1736, a jego śmierć zarejestrowano w roku 1933, oznaczając, że miał 197 lat.

Według korespondentów New York Timesa, Li Qingyun przeżył pierwsze sto lat swojego życia zbierając i sprzedając zioła oraz studiując długowieczność oraz kwestię zdrowia od młodego wieku. Wstąpił do chińskiej armii w młodym wieku siedemdziesięciu jeden lat i uczył tam sztuk walki i taktyki.

Żywił się głównie winem i ryżem, połączonymi z ziołami, i nauczył się w wieku stu trzydziestu lat wielu sekretów dotyczących długiego życia, ćwiczeń czy sposobu odżywiania się od innego pustelnika mieszkającego w górach. Według wywiadu przeprowadzonego z Li, błagał on tego pustelnika, by ten zdradził mu swoje sekrety. W odpowiedzi udzielono mu rady, by spożywać tylko jeden konkretny rodzaj owoców, mianowicie chińskie jagody goji. Oświadczył on w tym wywiadzie, że stał się potem bardziej zdrowy i zwinniejszy i nie starzał się tak jak inni. Co więcej, nie odczuwał zmęczenia po ćwiczeniach fizycznych i miał więcej siły i wytrzymałości niż przeciętny człowiek.

Według generała chińskiej armii, Yang Sena, który poznał Li krótko przed jego śmiercią w wieku 256 lat, Li był wyższy niż przeciętny człowiek, miał około 2,10 m wzrostu i ponoć także niezwykle dobry wzrok, wyglądał młodzieńczo i młodo jak na swój wiek i miał siłę o wiele młodszego mężczyzny, chodząc wyprostowanym, energicznym i dumnym krokiem. Za życia Li pracował jako zielarz specjalizujący się w sztukach Qigong, których uczył innych. Upierał się, że opanowanie oraz spokój ducha są sekretami długiego życia, a zapytany o swoje sekrety, powiedział, że ma trzy: siedzenie jak żółw, chodzenie jak młody gołąb i spanie jak pies. Jego nauki skupiały się na podstawowych praktykach taoistycznych znanych od tysięcy lat w wielu kulturach, takich jak Chiny, Indie czy Tybet. Mistrz Li, gdyż tak był nazywany, promował używanie dzikich ziół takich jak jagody goji, żeń-szeń i reishi w połączeniu z byciem wolnym od trosk i poprawnym wykonywaniem konkretnych ćwiczeń.

wg http://feelchinese.com/237/Czytanki_po_polsku/35/84/Wyjatkowo_dlugie_zycie_Li_Qingyuna

 

„Długowieczność wynika z faktu, że ćwiczenia wykonywałem codziennie – regularne, sumiennie, cierpliwie – przed ponad 120 lat". Innym razem przedstawi następującą receptę: „Zachowaj spokój serca. Siedź jak żółw. Chodź żwawo niczym gołąb. Śpij jak pies". W 1933 roku, tuż po śmierci Li Czing Yuna, swój reportaż na jego temat dziennikarz „Time'a" zatytułuje właśnie „Żółwio-gołębio-pies".

Swoje dla zdrowotności zrobiła także dieta. Oprócz wspomnianego wcześniej wina ryżowego, Li Czing Yun miał żywić się m.in. żeńszeniem, jagodami goji, lakownicą lśniącą, wąkrotką azjatycką, a więc ziołami o właściwościach leczniczych od wieków znanych chińskiej medycynie. Niektóre z nich – jak wąkrotka – dzięki swoim działaniom ujędrniającym i przeciwzapalnym stosowane są dziś powszechnie w kosmetologii.

  • wg Adam Robiński: Cierpliwy jak Chińczyk: człowiek, który żył 256 lat (pol.). Rzeczpospolita, 2012-01-20. [dostęp 2012-07-16].
 
Biografia
Li Qingyun urodził się w powiecie Qijiang w Syczuanie, prowadził wędrowny tryb życia. Podróżował m.in. po Junnanie, Gansu, Shanxi, Tybecie, Annamie i Syjamie. W 1749 roku miał wstąpić do chińskiej armii jako instruktor sztuk walki, doradca ds. taktyki wojskowej i zielarz. Według relacji mistrza taijiquan Da Liu w wieku 130 lat Li miał podjąć u jednego z pustelników naukę kolejnych rodzajów sztuk walki oraz ćwiczeń qigong.
W 1927 roku na zaproszenie gubernatora Syczuanu generała Yang Sena udał się do Wanxian, gdzie przy okazji powstało jedno z niewielu jego zdjęć. Zmarł z przyczyn naturalnych 6 maja 1933 roku, w czasie powrotu do domu.
 
Kontrowersje wokół daty urodzenia
Data urodzenia Li pozostaje sporna, wziąwszy pod uwagę fakt, że najstarsza osoba, której wiek zweryfikowano, zmarła w wieku 122 lat. Rzekomy wiek Li podaje się w oparciu o dwie relacje wskazujące, że zmarł w wieku 197 lub 256 lat. Sam Li jako rok urodzenia podawał 1736, natomiast w archiwach rządu cesarskiego w Chengdu znajdują się listy gratulacyjne z 1827 i 1877 roku, które wystawiono mu z okazji 150. i 200. urodzin. Wynika z nich, że Li miał urodzić się w 1677 roku.
Relacje prasowe

Po śmierci Li Qingyuna notatkę mu poświęconą zamieścił magazyn Time, a kilka lat wcześniej obszerny reportaż zrealizowała redakcja The New York Times. 12 października 1929 roku ironiczny artykuł pojawił się także w Miami Herald.

Zapoznawszy się z historią Li Czing Yuna, można uwierzyć w cudowną moc zażywanych przez niego ziół. 12 października 1929 roku „Miami Herald" martwił się, co stanie się, gdy odkryty przez Chińczyka preparat długowieczności trafi na rynek. „Jeśli człowiek żyć będzie przez wieki, zamiast jedynie przez fragment stulecia, będziemy potrzebować więcej jedzenia. Nic nie sugeruje jednak, by eliksir z gór Yunnanu działał przeciwko szarżującym automobilom i trującemu alkoholowi, więc chyba groźba epidemii głodu nie jest aż tak realna" - drwił.

wg Adam Robiński: Cierpliwy jak Chińczyk: człowiek, który żył 256 lat (pol.). Rzeczpospolita, 2012-01-20. [dostęp 2012-07-16].

opr. A. Fularz wg wikipedii

Okładka książki jako ilustracja:

The Immortal: True Accounts of the 250-Year-Old Man, Li Qingyun

by
    Yang Sen, Stuart Alve Olson    
Format:
    Paperback
Publisher:
    Valley Spirit Arts LLC