Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
sobota, 20 Kwiecień, 2024 - 12:31

Troja i Słowianie?

pt., 30/01/2015 - 21:11

Część autorów - słowianofilów uparcie utrzymuje że Słowianie mają coś wspólnego z mieszkańcami antycznej Troi. Wątek ten pojawia się w literaturze polskiej od momentu powstawania pierwszych kronik. Autorzy już od Średniowiecza łącząc Henetów, Wenetów/ Wendów ze Słowianami, wyprowadzają ich pochodzenie z antycznego miasta Troja, opisanego w literaturze epoki klasycznej. Niektórzy uczeni identyfikują Troję z miastem zwanym przez Hetytów Wilusa. Nazwa Troja- mogła odnosić się do Górnego lub Dolnego Miasta tego kompleksu. Tezy te dość obszernie opisał Sarnicki, ok. XVI wieku. Część autorów wskazuje na słowiańskie - jakby- podobieństwa etymologiczne słowa podarek ze słowem Ποδάρκης- Podarkes.

Nazwa Troi:

Źródła hetyckie: Wilusa

Homer: Ϝίλιος, Wilios

Nieprzebranym źródłem informacji o Troi jest Iliada Homera. Zatrzymajmy się przez chwile na występujących tam postaciach Trojan. Np. przy postaci Priama. I to słowo nie jest nam obce, to przecież rosyjski „прямой” (priamoj) czyli nasz polski „prawy albo uczciwy”. Nie ma w tym nic dziwnego, że jeśli Trojanie byli Słowianami to swojemu władcy nadali imię „Prawy”. Postać Priama ma jednak dodatkowe niespodzianki. W młodości miał dostać się w niewolę u Herkulesa po tym jak ten popadł w konflikt z jego ojcem Laomedonem. Herkules podarował Priamowi wolność, po tym jak jego siostra Hezjone zapłaciła za niego okup.

Założę się, drogi czytelniku, że nie wpadniesz na to pod jakim innym imieniem Priam był znany Grekom. A wiec proszę się teraz trzymać mocno. Grekom był on również znany pod imieniem „Ποδάρκης“ Podarkes. Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek. W wojnie trojańskiej Priam mógł liczyć na pomoc swoich sprzymierzeńców a może bardziej swoich poddanych czyli Scytów i Amazonek. Te ostatnie prawie że pokonały Greków, gdyby nie pomoc Achillesa, który w decydującym momencie wrócił na pole bitwy i zabił królową Amazonek Pentesileję czyli tę która była silna ze pięciu.

wg http://pogadanki.salon24.pl/609353,slowianska-troja