Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
czwartek, 28 Marzec, 2024 - 20:24

Opisów dawnych bóstw pogańskich- deifikowanych władców, nigdy nie przetłumaczono na język polski

sob., 03/12/2016 - 16:41

Jeżeli szukamy dowodów na to że dawni, pogańscy mieszkańcy Polski uprawiali euhemeryzm, to warto przeglądnąć źródła. Możesz wierzyć lub nie, ale biogramów deifikowanych władców pogańskich nigdy nie przetłumaczono z języka łacińskiego na polski.   

Euhemeryzm 
Czy dawni polscy bogowie przedkatoliccy mogli być dawnymi wybitnymi władcami, którzy- czczeni w pamięci swojego narodu, obrośli mitami i stali się elementami ówczesnej "religii państwowej"? 

Opisy które przetrwały do naszych czasów, pozwalają na taką interpretację tej dziś niezrozumianej religii. Do takich wniosków doszli badacze analizujący opisy obrzędów w dawnej świątyni pogańskiej w Radogoszczy. Był to swego rodzaju element propagandy dla słowiańskich wojowników, ówczesnych pogańskich rycerzy. Na przykład czczony tamże Radegast, Radegajs, Radogoszcz, niepodważalnie jest także postacią historii powszechnej późnego antyku. Być może, deifikowany władca stał się przedmiotem kultu po swojej tragicznej śmierci przy odważnej próbie podboju Imperium Rzymskiego. Ówczesna religia państwowa mogła być po prostu kultem dawnych przywódców, którzy - deifikowani- obrastali w rózne nadprzyrodzone zdolności i atrybuty.

Postacie te stały się przedmiotem szeregu spekulacji. Ciekawe są zwłaszcza doniesienia ze znalezionej w 1574 roku - i zaginionej już współcześnie kroniki znalezionej w pogańskim grobowcu koło Gniezna. Była ona przypisywana Wisimirowi, historycznemu władcy z ok. IV wieku n.e. Kronika ta, uznawana przez krytyków za "bajeczną" (do tego stopnia że wydawca, bibliofil Załuski, ostatecznie jej nie wydał w formie drukowanej), jest znana jedynie ze wzmianek u krytyków. 

Jeśliby uznać ją za źródło historyczne, to musielibyśmy uznać pogląd antycznego filozofa Euhemera. Głosił on tezę, jakoby bogowie mieli być zdeifikowanymi dawnymi władcami, bohaterami, herosami,  jednym słowem - ich rodowód był czysto fizyczny, nim obrośli oni w legendy, mity i przypisane zostały im cechy nadprzyrodzone.

Euhemeryzm to teoria religioznawcza filozofa Euhemera, wedle której bogowie powstali wskutek ubóstwienia herosów czy władców. Euhemeryzm to pogląd na temat genezy bogów, mieli oni powstać dzięki ubóstwieniu wybitnych jednostek, na przykład wielkich bohaterów i królów. Euhemeryzm to kult przodków, pogląd, zgodnie z którym bogowie powstali w rezultacie apoteozy wybitnych jednostek (władców, czarowników, wynalazców). 

Źródło
Kronika Prokosza z której pochodzą biogramy władców pogańskich, przez Joachima Lelewela została oskarżona o bycie fałszerstwem. Jeśli tak, to jej autor musiał być geniuszem faszerstwa- biogramy wielu władców pokrywają się z historią powszechną (Wizymir jest potwierdzony w źródłach antycznych, podobnie jak Radogoszcz i jego podbój Italii), co więcej, do pewnego momentu daty podane w kronice Prokosza są identyczne z dziełem Tomasza Nugenta pt. Historia Wandalii. 

Opisy władców

wg Chronicon Slavo-Sarmaticum ... saeculi X. scriptoris atque de origine ... Autorzy Procosius Benedictinus

Literatura:
Euhemeryzm w świecie antycznym, Meander 58, 2003, s. 281-303