Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
piątek, 26 Kwiecień, 2024 - 11:18

Lugiowie Diduni i tajemnica Góry Askiburgion na Śląsku

ndz., 11/01/2015 - 13:54

Ptolemeusz wymienia Lugiów Didunów-  Λοῦγοι οἱ Διδοῦνοι. Wg autora mieli mieszkać wokół góry Asciburgius. Według Klaudiusza Ptolemeusza byli częścią Związku Lugijskiego, których plemiona opisuje.

Asciburgius mons lub Askibourgion oros

Nazwę tą to wspomnianą przez starożytnego geografa, Ptolemeusza, umiejscawia się w nieznanym miejscu. Ptolemeusz daje nam wystarczająco dużo informacji, aby spekulować, gdzie prawdopodobnie jest ta góra, [1] mówiąc, że jest pomiędzy Łabą i Odrą lub innymi słowy, w zakresie Karkonoszy lub ich przedgórza. Jej nazwa jest w liczbie pojedynczej, oznaczając jeden szczyt zamiast szeregu ( ale to jest czasami tłumaczone jako liczba mnoga). Według długości i szerokości podanej przez dokładnego Ptolemeusza, góra jest ulokowana na wschód i północ od Sudetów, na terytorium Lugii\ów, na terenie Śląska, w pobliżu miasta oznaczonego u Ptolemeusza jako Stragona, i badacze lokalizują ją zachód od Wrocławia. Pewną wzmianką są średniowieczne źródła opisujące majętności kanclerza królestwa Danii, Piotra. Fürstenberg, obecny Stary Zamek w Książu, był inną nazwą dla zamku (schloss) Ascenburg, uzupełnia się jego nazwę o dopisek: sonst Fürstenberg. Jedyny autor to Naso:

wg Nova acta Leopoldina, Tom 25,Część 2 Autorzy: Deutsche Akademie der Naturforscher

 

Na wschód od Lugonów mieszkali Didunowie, dokładniej zajmowali południową Opolszczyznę, między Odrą i Nysą. Ptolemeusz podaje, że od południa ich teren przylegał do gór Askiburgion (zniekształcenie germańskie), co po galijsku winno brzmieć Ascibrigas

wg http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=535&id=14011

opr. AF na podst. Wikipedii

Literatura:

MacBean; Alexander MacBean; Samuel Johnson (1773). A dictionary of ancient geography: explaining the local appellations in sacred, Grecian, and Roman history; exhibiting the extent of kingdoms, and situations of cities, &c. And illustrating the allusions and epithets in the Greek and Roman poets.... New York Public Library: G. Robinson. Anthon, Charles (1855). A system of ancient and mediæval geography for the use of schools and colleges. Harper & brothers. p. 218.