Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
sobota, 20 Kwiecień, 2024 - 04:20

Finansowy kryzys który zakończył Imperium Rzymskie

pt., 06/02/2015 - 10:13

Opis kryzysu finansowego z czasów końca Imperium Rzymskiego (lata 310-350 n.e.) w opisach z epoki, to ciekawa lektura. Rozwój i upadek antycznych walut fiducjarnych, przypominających dzisiejsze papierowe bankonty bez pokrycia, wywołał ogromny kryzys finansowy kończący Imperium Rzymskie. Oto co donosili pisarze z tamtej epoki:

Liczba odbiorców rozpoczęła przekraczać liczbę płacących składki (kontrybutorów) o tak znaczną wielkość że  zasoby rolników zostały wyczerpane przez ogromny rozmiar rekwizycji. Pola zostały opustoszałe, a ziemia uprawiana była obrócona w lasy.

wg Lactantius
(1984) De MortibusPersecutorum.Edited and translatedby J.L.Creed. New York:Oxford University Press.)

Bruce Bartlett napisał świetny tekst o upadku starożytnego Rzymu, opisując procesy ekonomiczne, które do tego doprowadziły. Opisuje inflację sięgającą 150 000 procent w ciągu zaledwie 100 lat, egzotyczne polityki antyinflacyjne w rodzaju edyktu o cenach minimalnych, za których przekroczenie ukarano śmiercią wielu sprzedawców nawet tanich i niewiele wartych przedmiotów... Wprowadzono wóczas edykt o cenach minimalnych, a za ich przekroczenie karano śmiercią. Lactantius donosił że dużo krwi było przelane z powodu "małych i tanich produktów" i że towary zniknęły ze sprzedaży. Jednak, "wzrost cen stał się dużo gorszy." Wreszcie, "po tym jak wielu spotkała śmierć, zwykła konieczność doprowadziła do uchylenia prawa". Gospodarka doznała ostatecznego, finalnego ciosu, a dawne imperium- nie mając środków na opłacenie armii, upadło.

 

 

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. No worries, just click here to download the PDF file.