Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
czwartek, 29 luty, 2024 - 09:19

Redakcja otrzymała: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie dnia 30.06

pon., 18/06/2018 - 23:18

Redakcja otrzymała pocztą: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie

 

III Festiwal Historyczny w Muchowie

 

30 czerwca 2018

 

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie:

 

"Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych"

 

 

Program imprezy:

 

12.00 Turniej Łucznictwa Tradycyjnego z nagrodami

 

Turniej łucznictwa historycznego składał się będzie z czterech konkurencji: strzelanie do tarczy z 40 m, 20 m, na skupienie (do kapusty) oraz po scytyjsku z przyklęku. Strzelać będzie można tylko łukami historycznymi. Uczestnicy turnieju muszą być pełnoletni. Stroje z epoki wczesnego średniowiecza mile widziane. Oczywiście łuk i strzały dobrze mieć swoje, ale dostępne będą także łuki organizatorów. Odbędzie się także mini turniej łuczniczy dla dzieci. Jedna konkurencja, na celność do tarczy z 10m.

 

16.00 Wykłady naukowe i panel dyskusyjny:

 

- dr Piotr Makuch "Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe";

Wykład P/ Makucha to nawiązanie do jego pracy doktorskiej i książki "Od Ariów do Sarmatów. Nieznane 2500 lat historii Polaków". Wykład będzie omawiał podobieństwa i powiązania między językami irańskimi/sarmackim a językami słowiańskimi.

 

- dr Wojciech Sawiński " Technologie dawnych Słowian";

 

- mgr Rafał Jakubowski " Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich";

Omówienie kultu jelenia, jako jednego z wielu wspólnych elementów religii Azji centralnej (Bon, Siang Siung, prahistorycznego Bon, Bo, Szamanizmu syberyjskiego) oraz religii indoearysjkich.

 

- mgr Adrian Leszczyński " Pochodzenie Słowian według badań genetycznych".

Wykład przedstawia dotychczasowe wyniki nowoczesnej nauki, jaką jest genetyka, w odniesieniu do badania etnogenezy Słowian. Stara się również odpowiedzieć na pytanie czy pokrewieństwo językowe Słowian pokrywa się ze wspólnym pochodzeniem genetycznym i czy istnieje korelacja między nimi.

 

 

Występy muzyczne:

 

20.30 Anna Ranoszek i Włodzimierz Ranoszek, muzycy z Wrocławia.

 

Anna Ranoszek – śpiewa, gra na bębnie i sopiłce, grywała w zespołach "Rivendel" i "Dom o Zielonych Progach". Zajmuje się tańcem i muzyką tradycyjną, organizuje spotkania muzyczno - taneczne "Chata Poszukiwań Twórczych".

Włodzimierz Ranoszek – lirnik, autor ballad, które wykonuje przy akompaniamencie liry korbowej. Ponadto przewodnik i wykładowca uczelni wrocławskich, autor książek i przewodników.

 

Wykonają dla nas opowieści historyczne - autorskie ballady i pieśni, które przeniosą nas w świat legend i historii Ślaska, choć będzie można też w nich znaleźć aluzje i odniesienia do teraźniejszości. W świat słowiańskich baśni wprowadzą nas ballady o Sobotniej Górze i o kwiecie paproci oraz pieśni do tekstów Galla Anonima. Państwo Rnoszek wyśpiewają również dla nas historię Piotra Włosta zapisaną niegdyś w zaginionym eposie rycerskim. Nie zabraknie również tradycyjnej pieśni dziadowskiej. Na wiecu będzie można kupić najnowsze książki Włodzimierza Ranoszka "Baśniowy Wrocław" będący zbeletryzowaną historią Wrocławia nie tylko dla dzieci oraz inne wydawnictwa autora.

 

21.30 Katarzyna Misiak - koncert pieśni polskich, ze zborów Oskara Kolberga

 

Na naszym Festiwalu Historycznym zagości wielu muzyków, m.in. Katarzyna Misiak, która zaśpiewa i zagra dla nas wybrane pieśni, zebrane ongiś przez wspaniałego kronikarza polskiego folkloru, Oskara Kolberga.

 

Kolberg całe życie poświęcił badaniom rodzimej kultury ludowej. Wyniki tych badań zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii. Choć jego zbiorów wystarczyłoby na nawet 100 tomów. W latach 1856-57 w zeszytach "Pieśni ludu polskiego" opublikowano ponad 400 melodii ludowych zebranych przez Kolberga.

 

22.30 Międzynarodowy zespół muzyczny AR PO DE, artyści - muzycy z Armenii, Polski i Niemiec.

 

Koncertują od wielu lat i są prawdziwą "perełką" naszego regionu. Łączy ich pasja wykonywania muzyki koncertowej i kameralnej w oparciu o dorobek kulturowy wielu narodów. Grają "Muzykę Świata". Zabiorą nas w muzyczną podróż od Europy po Azję. Będzie tanecznie...

 

Skład zespołu:

Edmund Gacek (AKORDEON, WOKAL, MANAGER) Polska

Petros Kirakosjan (AKORDEON, DUDUK, FLET ORMIAŃSKI) Armenia

Maria Zuchantke (SKRZYPCE) Niemcy

Sebastian Maciejak (PERKUSJA) Polska

Franciszek Kędzierski (GITARA BASOWA, GITARA SOLOWA) Polska

Karola Kocwin (WOKAL) Polska

 

00.00 Koncert niepsodzianka

 

* Kramy historyczne i warsztaty rzemieślnicze

 

* Wspólne biesiadowanie i degustacja wyrobów regionalnych

 

...................................................................................................................

Wiec Słowiański w Muchowie to festiwal niezależny. Nie stoi za nami żadna instytucja ani sponsor. Tworzymy go wspólnie z grupą przyjaciół: regionalistów, etnologów, archeologów, rekonstruktorów, historyków i rzemieślników, słowem naukowców i pasjonatów.

Naszym przesłaniem jest krzewienie historii i kultury Słowiańskiej. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz wspólna zabawa.

 

Zapraszamy. Na naszej polanie pod lasem powstanie obozowisko wczesnośredniowieczne.

 

Kontakt do orgnizatorów: zadenqba@wp.pl lub 787061567