Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
czwartek, 2 Maj, 2024 - 01:32

Królowa lub księżniczka Geira, władczyni Pomorza (ok. 965-- 985)

wt., 12/04/2016 - 13:01

Geira (około 965 - 985 ) była królową lub księżniczka w Wendlandii- Krajów Wendów, i była najstarszą córką mitycznego króla Burysława. Była w 978 żonata z nieznanym księciem, który zmarł około 981. W 982 r n.e., ożeniła się ponownie z Olafem Tryggvasonem,  późniejszym królem Norwegii (995-1000). Geira zmarł bezpotomnie w 985.

Olav Tryggvason idzie z ludzmi do królowej Geiry, ilustracja: Olav Tryggvason Saga o Eriku Werenskiold

 „W Vindlandzie panował wówczas król Burizleifr, książę potężny. Miał on cztery córki, jedną później pojął Olaf... Ziemiami, dokąd przybył Olaf, rządziła córka króla imieniem Geira; była ona królową, miała wielkie państwo i rządziła dobrze.”
Późniejsza saga mówi: „Geira, córka króla, wyszła była za mąż, męża swego utraciła.... po śmierci męża swego rządziła tam królestwem pod imieniem królowej. Jej doradca nazywał się Dixin, był dostojnikiem wielkiej powagi, rozumu i wpły­wów. Główny gród, gdzie Geira stale przebywała, był wysoko położony niedaleko brzegu, gdzie zatrzymały się korsarskie okręty Olafa” (...) 
Geira poleciła zaprosić wodza wraz z jego ludźmi. Olaf przybył; godnie przez królową przyjęty, otrzymał do rozporzą­dzania służących, mężczyzn i kobiety, i ozdobny dworzec. Za sprawą Dixina Olaf pojął Geirę za żonę. „Ziemia, gdzie rządziła Geira, zwała się Germania, leżała na zachód”
Według „Vita maxima” Olaf za pierwszym widzeniem się z Dixinem oświadczył, że jest kupcem (kaupmadhr), czemu jednak doradca Geiry nie uwierzył, odgadując w nim króla-wojownika (herkonungr).
Królowa Geira wezwała Olafa z drużyną do przezimo­wania w jej państwie z tej racji, że przybyli w pokoju i nie narazili jej państwa na szkody. Przybyszów zaprosiła do „głów­nego grodu tego państwa, gdzie sama przebywała z swymi do­stojnikami i ze strażą”
wg http://slowianolubia.blogspot.com/2014/04/wikingowie-na-pomorzu-za-mieszka-i.html

Olav Tryggvason żył przez 9 lat w Gardarice z wielkim księciem z Kijowa, Włodzimierzem Wielki (Włodzimierz Wielki lub Valdemar) i był w drodze do Norwegii w 982, kiedy miał zboczyć do krajów Wendlandii (w obecnej Polsce lub Pomeranii ) podczas burzy. Został tam zaproszony do pozostania z Geirą która panowała w tej części kraju. Olaf pozostał tam przez zimę i poślubił ją tam. Olaf był w Wendlandii przez trzy lata, do czasu kiedy Geira zmarła [1].  Saga Agrip wspomina, że Olaf miał miejsce zamieszkania zimą w Jomsborgu, siedzibie Jomsvikingów. Tożsamość Geiry ojca Burysława, jest niepewna. Może ona być identyczna z królem polskim Mieszkiem I i jego synem Królem Bolesławem I. Geira miała dwie siostry, Gunhildę ( Świętosława w Polsce ), która była żoną króla duńskiego Svena Widłobrodego i Astrid , która wyszła za wcześnie szwedzkiego jarla Sigvaldi'ego.

opr. A. Fularz na podst. Wikipedii

Referencje

 Snorri Sturluson : Saga Olav Tryggvason