Gazeta codzienna

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *
Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.
piątek, 19 Kwiecień, 2024 - 02:39

Aventinus o królu Bolanii o imieniu Vratizolaus w roku 892 n.e.

ndz., 11/12/2016 - 11:51

Pisarz średniowieczny Aventinus opisuje udział króla Bolanii (Bolaniae), o imieniu Vratizolaus w najeździe z jego Venedis w 892 roku na Wielką Morawę z trzech stron, wspólnie z frankońskim królem Arnulfem. 

Johannes Aventinus, ilustracja XIX-wieczna wg [1]

"Vratizolaus quoque Boiemiae atque  Bolaniae rex ab augusto constitutus est. ipsum cum uxore Suatava Pragae septimo decimo calendas Iulii Angilobertus archimysta Tre- verum iussu caesaris inauguravit, adclamante senatu, equitatu "

Strona 144

Krytyka

Na blogu seczytam anonimowy autor zamieścił krytykę któą we fragmencie przytoczę:

Akurat ten fragment rocznika Awentyna został na język polski przełożony i to dawno temu. Tłumaczenie jest zamieszczone w książce Aleksandra Nawrockiego, Szamanizm i Węgrzy, Warszawa 1988, str. 96.
 
Cóż takiego napisał Awentyn(...)? Zacytuję (objaśnienia w nawiasach kwadratowych moje):
Arnulf [władca Niemiec] z początkiem wiosny (892 r.) przybył z Bawarii nad granicę austriacką, gdzie obok Hengstfeld zwołał w maju zjazd władców. Ponieważ zabrakło na nim Świętopełka [władcy Wielkich Moraw],policzono go między wrogów. Na zjeździe obecni byli: książę Polan Wrocisław oraz posłowie węgierskiego księcia Kursana (...) Oni to zaofiarowali się z wszechstronną pomocą przeciw księciu Świętopełkowi, jeśli w zamian za żołd otrzymają ziemię, którą zdobędą. Ta propozycja była Arnulfowi na rękę, przychylił się więc do niej i zadecydował, że Morawianie zostaną zaatakowani z trzech stron. Kursanowi wyznaczył Dację,Wrocisławowi kazał nastąpić z północy.

(...) 

Problem polega na tym, że rocznik Awentyna pochodzi z początków wieku XVI, czyli od opisywanych wydarzeń oddalony jest o ponad 600 lat. Co prawda Awentyn czerpał z nieistniejących dziś źródeł, ale...korzystanie z kroniki Awenitnusa wymaga każdorazowo weryfikowania jego informacji z innymi, możliwie współczesnymi opisywanym zdarzeniom źródłami. Kronikarz bawarski bowiem wszędzie tam, gdzie nie był pewien posiadanych wiadomości, uwspółcześnił je do znanych sobie realiów.
(cytat z: Idzi Panic, Ostatnie lata Wielkich Moraw, Katowice 2000, str. 131, przypis 38; wydarzeniom tym I. Panic poświęcił odrębny artykuł, zob. I. Panic, Lata 891-892. Ostatnia próba podporządkowania Państwa. Wielkomorawskiego przez Wschodnich Franków u schyłku panowania Świętopełka, [w:] Średniowiecze Polskie i Powszechne, t. 1, 1999, str. 22-32). za: http://seczytam.blogspot.com/

opr.A. Fularz 2016 na podst. [1] seczytam.blogspot.com, listu J. Bieszka wg Johannes Turmair's genannt Aventinus sämmtliche werke: Auf veranlassung Sr. Majestät des Königs von Bayern, Tom 3, Johannes Aventinus, Karl Halm, Sigmund Riezler, Matthias Lexer, Georg Leidinger, C. Kaiser, 1883